Kayısı yağının faydaları nelerdir?

Vitamin içeriği bakımından oldukça zengin olan kayısı yağı aynı zamanda antioksidan kaynağıdır. Kozmetik sektörünün kişisel bakım ürünlerinde sıklıkla rastlayacağınız bitkisel yağ saç dökülmesinden cilt sorunlarına kadar pek çok alanda alternatif tıbbın vazgeçilmez ürünleri arasında yerini alır.

Kayısı yağının faydaları

Cildin nem dengesini korumayı sağlayan kayısı yağı ciltteki çizgi görünümleri azaltarak cildin erken yaşlanmasının önüne geçmektedir.

Egzama ve dermatit gibi cilt sorunlarının üstesinden kayısı yağı ile gelebilirsiniz.

Kişinin cilt tipine göre değişkenlik gösterse de hassas cilt tipine sahip kişilerde cildi alerjik reaksiyonlara karşı koruma sağlar.

E vitamini kaynağı kayısı yağı cildin pürüzsüz görünümünü destekleyerek cilt lekelerinin giderir ve cilt rengi tonunu dengeler.

Güneş ışınları, rüzgar gibi dış etkenlere karşı koruyucu bir etki sağlamaktadır. Güneşe çıkmadan önce cildinize süreceğiniz kayısı yağı güneşin zararlı ışınlarından cildinizi korur.

Masaj salonlarının vazgeçilmez aromaterapi yağları arasında yerini alan bitkisel kayısı yağı cildin beslenmesini sağlayarak ruhsal dinginliğe de yardımcı olur.

Ciltte yağlanma yapmayacak bitkisel yağ cildin daha yumuşak ve sağlıklı olmasına yardımcıdır.

Evde hazırlayacağınız cilt maskelerine kayısı yağı ekleyerek cildin elastikiyetini koruyabilirsiniz.

Cildin beslenmesini sağlayacak vitaminleri içinde barındıran kayısı yağı A vitamini açısından da zengindir.

Saç bakımı için de sağlarınızın kırılgan yapısını yok eden bitkisel yağ saçın daha canlı ve hacimli görünmesini sağlamaktadır.

Kayısı yağı nasıl kullanılır?

Peeling olarak kullanımı: Doğal bir peeling etkisi için esmer şeker içerisine kayısı yağı ekleyerek hazırlayacağınız karışımı cildinize sürerek 20 dakika kadar bekletip temizlemeniz yeterli olacaktır. Temizlediğiniz cildinize uygulayacağınız maske cildin yumuşamasını sağladığı gibi parlak görünüm de kazandıracaktır.

Dahili kullanım ve harici kullanım: Dahili kullanım için 3 damla kadar kayısı yağını 1 su bardağı su ile karıştırarak içebilirsiniz. Harici kullanımda ise parmak uçlarınıza damlatacağınız az miktarda kayısı yağını cildinize masaj yaparak yedirebilirsiniz.

Saç bakımında kullanım: Parmak uçlarınıza damlatacağınız kayısı yağını sağlarınızın uç kısmına yedirerek canlı görünmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca saçlarınızın beslenmesi için bitkisel yağ ile saç derisine 20 dakika kadar masaj yaparak saçınıza bone takıp sabaha kadar bekletmeniz saç bakımının tek ürün ve doğal yolla yapılmasını sağlayarak saçlarınızı besleyecektir.

Uyarı: Kişiden kişiye değişkenlik gösterdiğinden kayısı yağına karşı alerjiniz olup olmadığını test ederek kullanımınız önemle tavsiye edilmektedir. Ciltte kızarıklık, kaşıntı veya durumları gözlemlediğinizde cildinizi bitkisel yağdan arındırarak cildinize uygulamamanız önerilir.