Sıfır Atık Yaklaşımını Çalışma Ortamında Uygulama

Evinizde farklı çöp kovası modelleri ile sıfır atık yaşam tarzına geçiş için düzenlemeler yapabilirsiniz. Ancak kitlesel boyutta bir değişim yaratmak istiyorsanız zincirleme bir etkileşim en olumlu geri dönüşü sağlayacaktır. İş ortamında çalışanlarınızı ve iş arkadaşlarınızı bu yaklaşıma adapte ederek büyük bir hareketin öncüsü olabilirsiniz.

Malzeme Akışları İçin Bir İzleme Programı Uygulayın

Malzemelerinizin akışını izleyerek ve tedarikçilerinizle birlikte çalışarak atık çeşitliliğinizi artırabilir, hem kendinizin hem de satıcınızın parasını koruyabilirsiniz. Örneğin kimyasallar küçük kutularda alınarak kullanılır. Kullanımdan sonra ürünlerin tehlikeli atık kutusuna konulması gerekir.

Satıcınızla görüşerek kimyasal ürünlerin teslimatı için tekrar kullanılabilir ambalajlar tasarlaması için birlikte çalışabilirsiniz. Bu, çalışanların kimyasalları açmasını ve kullanmasını daha verimli hale getirir ve ayrıca kullanım sonrası zorunlu olan tehlikeli atık bertarafını da ortadan kaldırır. Hem satıcı hem de şirket kar edebilir.

Liderlik Ve Çalışanların Katılımı

Bu, sıfır atık elde etmedeki en kritik stratejilerden biridir, çünkü sıfır atık, şirket içindeki kültürel değişim ile ilgilidir. Çalışan bağlılığınızı anlamanın bir parçası da nasıl kişiler olduklarını bilmektir. Çalışanlarınızı neyin motive ettiği, çevresel anlayışlarının ne olduğu hakkında bir anket yapın ve bunu çalışan programınıza dahil edin.

Liderlik, çalışanların katılımı ve çözüm önerileri için ilgisini çekmeyi ve ödüllendirmeyi içerir. Sonuçta, aynı zamanda yerel ve küresel toplulukları anlamak ve herkes için sıfır atık ekonomisi yaratmaya yardım etmek anlamına gelir. Ayrıca çalışanlarınızın sıfır atık yaşam tarzını kabullenmesi demek, bunu kendi çevrelerinde de yaymaları anlamına gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir