Yapay Zeka Gelişmeleri

1950’li yıllardan bugüne filmlere, dizilere ve kitaplara konu olan yapay zeka teknolojileri günümüzde ise bilimsel çerçevede bile çokça tartışılan bir bir konudur. Şuradan detaylı bilgi alabileceğiniz yapay zeka teknolojisi, insan gibi davranışlara sahip olan, sayısal mantık yürütme, hareket etme ve sesi algılama gibi birçok yeteneği bir arada barındıran gelişmiş bilgisayarlardır. Bir yapay zekaya yönlendirdiğiniz bir sorunun cevabı mevcut veriler içerisinden taranır ve en rasyonel cevap belirlenerek kullanıcıya sunulur.

Makine Öğrenimi ve Derin Öğrenme

Yapay zeka; makine öğrenimi ve derin öğrenme olmak üzere iki kısma ayrılır. Makine öğrenimi makinelerin programlanmadığı sonuçları bile görme ve öğrenme kabiliyeti olarak verilebilir. Kendi hatalarından ders çıkararak dama oynamayı öğrenen yapay zekalar olarak bir örnek verebiliriz. Aynı şekilde insanların market alışverişlerine dikkat ederek kola alanların cips de aldığını bir yapay zekanın verilerinden görebiliriz.

1980’li yıllardaki popüler makine öğrenimi 2010’lu yıllarda yerini derin öğrenmeye bırakmıştır. Bir yapay zekanın güçlü olabilmesi için olabildiğince çok detay gerekir. Yapay zeka eğitimleri için de oldukça faydalı olan “derin öğrenme” makine öğreniminin aksine daha fazla katmanda işlem yapmaktadır. Basit bir örnekle bir çileği yapay zekaya veriler halinde girmemiz gerekirdi; rengi, ortalama boyu, hacmi vs. Derin öğrenmede ise çileği yapay zekaya göstermemiz yeterlidir.

Yapay zekanın uygulama alanlarını; ses tanıma, görüntü işleme, doğal dil işleme ve muhakeme olarak sınıflandırabiliriz. Yapay zekanın geleceği hakkında bugün oldukça fazla karamsar teori bulunsa da aşı geliştiren, meme kanserini insanlardan daha iyi teşhis edebilen, küresel su krizlerini tahmin edebilen yapay zekalar mevcut.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir